Strona główna << Kartka z kalendarza


Dziś o lotnisku na Gądowie, niezwykłym życiorysie Kamila Giżyckiego oraz wrocławskiej Straży Miejskiej ! Zdarzyło się we Wrocławiu

Zdarzyło się we Wrocławiu 19 kwietnia ...

... roku 1925
Ze świeżo wybudowanego portu lotniczego na Gądowie rozpoczęto bezpośrednie loty pasażerskie do Berlina. Kilka lat później z wrocławskiego lotniska można było już latać także do Jeleniej Góry, Pragi, Gliwic, Szczecina, Drezna, Lipska, Halle i Warszawy. Lotnisko powstało w latach pierwszej wojny światowej jako obiekt wojskowy. Kilka lat po zakończeniu wojny przejęły je władze cywilne. W 1926 r. port zyskał prowizoryczny dworzec przylotów i odlotów. Znaczący rozwój jego infrastruktury nastąpił w latach trzydziestych. W latach II wojny światowej ponownie przejęty przez władze wojskowe odegrał dużą rolę w zaopatrzeniu Festung Breslau w pierwszych miesiącach jej oblężenia w 1945 r. Po wojnie nie był użytkowany w dawnym zakresie, a jego funkcję przejął port lotniczy w Strachowicach. W latach osiemdziesiątych na dawnym lotnisku na Gądowie wybudowano bloki mieszkalne.

... roku 1968
We Wrocławiu zmarł Kamil Giżycki (ur. 1893), literat, podróżnik i poszukiwacz przygód. W 1918 r. walczył na Syberii w szeregach Legionu Czechosłowackiego. Potem uczestniczył w eskapadzie mongolskiej sławnego watażki barona Romana Ungera von Sternberga, marzącego o wskrzeszeniu, w warunkach rewolucyjnego chaosu w Rosji i Chinach, mongolskiego imperium. Po klęsce „krwawego barona” do 1924 r. był instruktorem w armii chińskiej marszałka Czang Tso–Lina. W latach 1925 – 1939 przebywał w Afryce Równikowej. Podczas II wojny światowej uczestniczył w polskim ruchu oporu. Po wojnie w 1946 r. zamieszkał we Wrocławiu i zajął się pisarstwem. Dużym uznaniem cieszyły się zwłaszcza jego dwie wydane w 1958 r. powieści : „Wężowa Góra” i „Na samotnym atolu”. W 1955 r. został laureatem literackiej nagrody miasta Wrocławia. Współorganizował Związek Literatów Polskich.

... roku 2001
Wrocławska Straż Miejska utworzona przez odrodzony w 1990 r. samorząd podała do wiadomości publicznej informacje o swoim stanie i działalności. W początkach 2001 r. liczyła ona 230 funkcjonariuszy oraz 30 pracowników administracji i kosztowała podatników 7 657 377 zł. w 2000 r. W tym samym roku interweniowała łącznie w blisko 150 tysiącach spraw i skierowała 945 wniosków do kolegium do spraw wykroczeń. Zatrzymała również i przekazała policji 1215 osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa oraz przysporzyła miejskiej izbie wytrzeźwień 225 gości.



Kartka poprzedniego dnia   Kartka z następnego dnia

 
Informacja o serwisie      Kontakt      Mapa Serwisu
 
 
Wrocławski Serwis Internetowy jest oficjalnym Serwisem Urzędu Miejskiego Wrocławia designed by Media Ambassador